Dostając zaproszenie na biwak szczepu dostaliśmy też zadanie aby przedstawić krótką 5-minutową scenkę o Florianie Marciniaku aby przypomnieć sobie kim był i dlaczego został bohaterem naszego szczepu. Nasza gromada zrobi wieczorne słuchowisko w którym każdy zuch przedstawi krótki fakt z życiorysu Floriana Marciniaka. Słuchowisko cechuje się tym że będzie ciemno, dlatego zależy nam aby każdy nauczył się swojego wersu w miarę na pamięć. Zuchy będą miały kartkę z tekstem przy sobie na wypadek gdyby zapomniały, lecz warto porządnie zaznajomić się z tekstem. Każdy zuch będzie również trzymał świeczkę, którą zgasi po odczytaniu swojej kwestii. Dlatego z uwagi na zachowanie klimatu oraz bezpieczeństwo będziemy utrzymywać powagę podczas przedstawienia. Zuchy nie będą odczytywać po kolei, tylko będą wskazywane latarką (wszystkie zuchy będą stały dookoła sali, a osoba na środku będzie świecić na pojedyncze osoby)
Niektóre osoby, które nie były na zbiórce również dostały swoją rolę :) Ale spokojnie, będziemy to jeszcze raz powtarzać sami już na biwaku aby każdy dokładnie wiedział o co chodzi.
KWESTIE :
Hania : Z chwilą wybuchu wojny Florian Marciniak pracował w Pogotowiu Harcerzy w Poznaniu.
Szymon : Wraz z Franciszkiem Firlikiem, m.in. kierował akcjami przeciwpożarowymi i zabezpieczał urzędy państwowe.
Krzesimir : Pogotowie Harcerzy nie było do końca przygotowane, zorganizowano je w ostatniej chwili.
Klara : Mimo to Pogotowie to solidnie wypełniało swoje obowiązki, zwłaszcza w chwili gdy władze państwowe i wojsko opuściły miasto.
Zuzia : Wycofujące się pod naporem wojsk niemieckich grupki instruktorów i starszych harcerzy z Wielkopolskiej Chorągwi przybyły do Warszawy.
Jaś : tam uzupełnili kadry harcerstwa stolicy, przerzedzone po ewakuacji mężczyzn w dniu 6 września.
Zuzia: Nasz Bohater razem z wielkopolskimi instruktorami zorganizował Pogotowie Harcerzy, po czym został mianowany jego komendantem.
Wojtek : Tuż przed kapitulacją stolicy, 27 września 1939, otrzymał nominację na naczelnika Szarych Szeregów i był nim aż do aresztowania.
Julia A: Pod koniec września 1939 roku wziął udział w spotkaniu instruktorów harcerskich, na którym postanowiono o przejściu harcerstwa do podziemia.
Franek : Wywarł duży wpływ na program wychowawczy i plany działania tajnej organizacji. Wprowadził w Szarych Szeregach zasadę "wychowania przez walkę" w ramach programu "Dziś, jutro, pojutrze".
Kamil : podczas wojny Harcerze prowadzili dla wojska łączność, obserwacje przeciwlotnicze, pełnili straż obywatelską przy obiektach strategicznych.
Dominika : Harcerstwo nie mogło nie brać udziału w walkach wojennych i podziemnych prowadzonych przez polskie społeczeństwo, gdyż do takich walk było ono tworzone i przygotowywane.
Julia Ś: Harcerstwopolskie to jedyna organizacja w światowym skautingu, która w II wojnie światowej wzięła tak wielki i tak zasadniczy udział w konspiracyjnych walkach swojego narodu.
wszyscy razem:
WŁAŚNIE DLATEGO JEST NASZYM BOHATEREM!